VELİ BİLGİLENDİRME BÜLTENİ

24.09.2020 29

Kıymetli Velimiz,

 

            16 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkemizi ve dünyamızı etkileyen COVİD-19 salgını nedeni ile öğrencilerimizin aldığı eğitim süreci de farklı bir boyut kazanmıştır. Dünyada yaşam biçimleri değişmiş, "YENİ NORMAL" kavramı gündeme gelmiş ve okullarımızda yapılan eğitim bu süreçten etkilenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Standartları Enstitüsü'nün ortak çalışması olan "Okulum Temiz" uygulaması kapsamında "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu" rehberliğinde okulumuzda gerekli tüm hazırlıklar yapılmış ve Kurumumuz açılışa uygun hale gelmiştir. Okulumuzun açılışı ve işleyişi hakkındaki diğer gelişmeler siz sayın velilerimizle Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun kararları doğrultusunda tekrar paylaşılacaktır.

Okulumuzun Bilgi İçin  İletişim Numaraları: 0352-234 19 65

§    Öğrencilerimizin okul girişinde güvenlik görevlisi/nöbetçi öğretmen/okul görevlileri tarafından temassız ateş ölçerle ateş ölçümleri yapıldıktan (ateşi 37.5 ve altında ise okula giriş yapabilir.) ve alkol bazlı el antiseptiği ile ellerinin temizliği sağlandıktan sonra maskeli olarak okula girişleri yapılır.

§    Velimiz, bahçe dış giriş kapısında öğrencimizi görevli nöbetçi öğretmene teslim edecektir. 

§    Okula giriş yapacak olan çalışan, öğrenci ya da ziyaretçi fiziksel mesafeyi gözeterek giriş-çıkış yapacak, yığılmaların önlenmesi amacıyla konmuş olan uyarı ve işaretlemelere dikkatle uyulacaktır.

§    Grip veya benzeri bulaşıcı hastalığı olan ve ateşi yüksek (37,5 üstünde) olan öğrenciler okula kabul edilmeyecektir. 

§    Okulumuz; çalışanların, öğrencilerin veya ziyaretçilerin yakın temasta bulunmalarının önlenmesi amacıyla (sınıf bekleme alanları,  çalışma alanları vb) sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenmiş olup COVİD-19 ile ilgili uyarı ve işaretlemeler sınıf ve koridorlarda yer almış, çalışanların, öğrencilerin ya da ziyaretçilerin görebileceği alanlara asılmıştır.

§    Okulumuzda, girişlere ve uygun yerlere pandemi dönemine ( COVİD-19) özgü kurallar içeren (sosyal mesafe ve maske kullanımının önemi, öksürük/hapşırma kurallarını içeren, el hijyeninin önemini anlatan, hangi koşullarda Kuruma  gelinmemesini açıklayan) ilgili yaş grubuna hitap edecek afiş/poster/talimatlar/tabela/uyarı işaretleri asılmıştır. 

§    Okulumuzda belirli aralıklarla sosyal mesafeyi ve maske kullanımını hatırlatan sesli uyarı sistemi kurulmuştur. 

§    Okulumuzda giriş noktalarında hijyen paspasları, alkol bazlı el dezenfektanı, temassız ateş ölçer kullanılmaktadır. Ayrıca katlarda tuvalet girişlerine, sınıf girişlerine, okul girişi, toplantı odası, mescit, mutfak, koridorlar, ve tuvalet girişine alkol bazlı el dezenfektanı konulmuştur.

§    Okulumuzda koridorlarda maske ve eldiven atığı için temas gerektirmeyen, üstü kapalı ve pedallı çöp kovaları kullanılmaktadır. Temizlik personeli çöplerin içeriğine temas etmeden hijyen kurallarına göre saklanıp atılmasını sağlamaktadır. Sabun ve kağıt havlu tedariki düzenli olarak yapılmaktadır.

§    Okulumuzda temizlik planı Sağlık Bakanlığı dokümanları esas alınarak yapılmıştır. Temizlik elemanlarına hangi alan, kim tarafından, hangi ürün ve hangi materyallar kullanılarak, ne sıklıkta temizleneceği konuları hakkında gerekli eğitimler verilmiştir. Günlük temizlik, takip çizelgesi ile kayıt altına alınmaktadır.

§    Okulumuzda tüm kullanım alanlarındaki kapı, lavabo, tuvalet, merdiven korkulukları, musluk, yemekhane, dinlenme alanları, soyunma odaları, laboratuvar malzemeleri, bilgisayar, çalışma alanları, sınıflar gibi ortak kullanım alanları rutin olarak temizlenmekte ve belirli aralıklarla dezenfekte edilmektedir. 

§    Okulumuzda doğal havalandırılma koşulları mevcuttur..

§    Okulumuza zorunlu haller dışında ziyaretçi (veli vb.) kabul edilmeyecektir.

§    Okulumuzda, yönetici, öğretmen ve çalışanlara COVİD-19 ve korunma yolları, sosyal mesafe, maske kullanımının önemi, öksürük/hapşırma kuralları, hangi koşullarda Kuruma gelinmemesini açıklayan, el hijyeninin önemini anlatan eğitimler uzman personeller tarafından verilmiştir.

§    Okulumuzda salgın döneminde olağanüstü durumlar için "İZOLE ALAN" adıyla bir oda oluşturulmuştur. 

§    Öğrencilerimizin, sizlerin ve çalışanlarımızın sağlığı birinci önceliğimizdir.

 

#OKULLARI BİRLİKTE AÇACAĞIZ#

          #OKULUMU ÖZLEDİM#

 

                                                                                                                            Murat BAYHAN

          Okul Müdürü